Kable koncentryczne – rodzaje i zastosowanie

Jeszcze do niedawna kable koncentryczne kojarzyły się nam wyłącznie z sieciami komputerowymi, w których to były wykorzystywane nad wyraz często, przede wszystkim z uwagi na ich doskonałą odporność na zakłócenia oraz szybkość transmisji sygnału. Dzięki stałej poprawie jakości oferowanych produktów i błyskawicznemu wręcz rozwojowi technologii telekomunikacyjnej, pojawiły się kolejne nisze, w których to rzeczony typ okablowania sprawdza się wręcz wyśmienicie.

W chwili obecnej odnotować można wykorzystanie omawianych produktów na przykład w instalacjach telewizji kablowych czy anten satelitarnych, ale także podczas tworzenia oraz modernizacji zaawansowanych systemów monitoringu i kamer przemysłowych, czy też ustanawiania połączeń pomiędzy różnorakimi urządzeniami transmitującymi oraz odbierającymi sygnały audio oraz wideo.

Czemu zawdzięczają one swą rosnącą popularność?  Jak już zostało wspomniane kable koncentryczne są w znacznym stopniu odporne na zakłócenia sygnału, a wszystko to za sprawą ekranowania eliminującego negatywny wpływ czynników zewnętrznych na jakość oraz szybkość przesyłanych danych.

Równie istotna jest także specjalistyczna osłona zewnętrzna wykonana z elastycznego materiału syntetycznego i niekiedy dodatkowo zaizolowania, co pozwala niemalże do minimum ograniczyć ryzyko zniszczenia lub częściowego wyłączenia z użytku znajdujących się we wnętrzu przewodu żył na skutek uszkodzenia mechanicznego.

Warto jednak pamiętać, że pomimo faktu, iż opisywane produkty powstają z coraz lepszych oraz bardziej zaawansowanych technologicznie komponentów, to mogą one zaoferować użytkownikowi wyłącznie ograniczoną przepustowość – w chwili obecnej oscyluje ona w granicach 10 Mb, natomiast w sytuacji, gdy potrzebujemy szybszego transferu danych, na przykład po to, by błyskawicznie przesyłać nagrywany w czasie rzeczywistym obraz z kamer monitorujących teren naszego zakładu bądź nieruchomości mieszkalnej, z dużą dozą prawdopodobieństwa okazać się może, że lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po kabel światłowodowy. Jest on co prawda nieco droższy, jednakże zapewnia użytkownikowi znacznie szybsze przesyłanie pakietów danych.

Kable koncentryczne stanowią kluczowy element systemów relatywnie nieskomplikowanych, gdzie błyskawiczny czas reakcji czy też idealna jakość obrazu lub dźwięku odgrywają rolę drugorzędną, a na pierwszy plan wysuwają się walory użytkowe. W wielu przypadkach osobie zainteresowanej zależy jedynie na możliwości komunikacji z personelem w sytuacjach awaryjnych czy też uzyskanie podglądu obrazu, który pomimo że będzie nieco opóźniony względem stanu faktycznego, to pozwoli rozeznać się w sytuacji i w oparciu o zgromadzone dane przedsięwziąć kolejne kroki. Niezwykle istotną informacją, szczególnie z punktu widzenia przedsiębiorców rozważających modernizację swojego zakładu pracy, jest fakt, iż nawet wykonane z najwyższej jakości kable koncentryczne nie należą do produktów drogich, jako że w swojej najprostszej postaci jego metr bieżący kosztować nas będzie niecałe dwa złote!